5. Nieuwe Zakelijkheid

Nieuwe Zakelijkheid

Opgericht in 1918 - opgeheven in 1933

Nieuwe Zakelijkheid

Neue Sachlichkeit is een stilistische reactie op het Duits expressionisme. De beweging ontstond in de Eerste Wereldoorlog en de meeste betrokken kunstenaars hebben op een zeker moment gediend in het Duitse leger. Hun ideeën over de wereld en kunst zijn dan ook sterk beïnvloed door hun ervaringen in het leger.

De naam 'Neue Sachlichkeit' is afkomstig van de tentoonstelling die gehouden werd in 1923 in Mannheim, waarin geprobeerd werd terug te keren naar orde in de nasleep van de oorlog. De manier van ontwerpen werd ook toegepast in architectuur en design. De Nederlandse variant, Nieuwe Zakelijkheid, is te herkennen aan hoekige en geometrische vormen zonder ornamenten of decoratie. Deze manier van ontwerpen doet denken aan De Stijl en het kubisme. De nadruk in ontwerpen ligt op technologie, het maakproces, soberheid, functionaliteit en doelgerichtheid.

De kunstenaars van de Neue Sachlichkeit verenigden zich niet in groepen, maar werkten individueel. Ze werkten in verschillende stijlen, maar hadden wel thema’s gemeen: voornamelijk de gruwel van de oorlog, de sociale hypocrisie en het morele verval, de benarde situatie van de armen en de opkomst van het nationalisme. De kunstenaars vonden dat de omstandigheden in Duitsland een anti-idealistische, maatschappelijk betrokken, realistische schilderstijl verlangden.

Wim Schuhmacher - litho: Peniscola - 1947 kopen? Bied vanaf 50!
Wim Schuhmacher (1894-1986) Nederlands litho: Peniscola - 1947
Techniek Litho
Afmetingen 48 x 63 cm (h x b)
Gesigneerd Signatuur meegedrukt
€ 50
Paul Citroen - litho: Anneloor - 1976 kopen? Bied vanaf 49!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands litho: Anneloor - 1976
Techniek Litho
Afmetingen 65 x 50 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
€ 49
Paul Citroen - litho: Piet Clement - 1976 kopen? Bied vanaf 29!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands litho: Piet Clement - 1976
Techniek Litho
Afmetingen 65 x 50 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
€ 29
Paul Citroen - litho: Ella - 1976 kopen? Bied vanaf 49!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands litho: Ella - 1976
Techniek Litho
Afmetingen 65 x 50 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
€ 49
Willem Hendrik Gispen - Portugees Israelitisch Kerkhof te Ouderkerk a/d Amstel kopen? Bied vanaf 350!
Willem Hendrik Gispen (1890-1981) Nederlands Portugees Israelitisch Kerkhof te Ouderkerk a/d Amstel
Techniek Olieverf
Afmetingen 58 x 50 cm (h x b)
Drager Board
Ingelijst Ingelijst
Huidig bod
€ 350
1 bieding
Paul Citroen - litho: Lyda - 1976 kopen? Bied vanaf 49!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands litho: Lyda - 1976
Techniek Litho
Afmetingen 65 x 50 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
€ 49
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Vaasje Decor Capri kopen? Bied vanaf 20!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Vaasje Decor Capri
Afmetingen 8 x 6 x 6 cm (h x b x d)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 20
Paul Citroen - Litho "Christi" kopen? Bied vanaf 35!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands Litho "Christi"
Techniek Litho
Afmetingen 65 x 50 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
€ 35
Paul Citroen - Portret Celine Delien kopen? Bied vanaf 25!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands Portret Celine Delien
Techniek Zeefdruk
Afmetingen 28 x 22 cm (h x b)
Gesigneerd Ongesigneerd/Drukgesigneerd
€ 25
Georg Grosz - Standing Female Nude kopen? Bied vanaf 9500!
Georg Grosz (1893-1959) Duits Amerikaans Staand vrouwelijk naakt
Techniek Houtskool
Afmetingen 89 x 70 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
Ingelijst Ingelijst
€ 9.500
Jan Eisenloeffel - geëmailleerde plaquette kopen? Bied vanaf 50!
Jan Eisenloeffel (1876-1957) Nederlands geëmailleerde plaquette
Afmetingen 15 x 15 x 0.03 cm (h x b x d)
Gesigneerd Gemerkt/Merksticker
€ 50
Gesigneerd Ongemerkt
€ 50
Paul Citroen - portret van Piet Clement kopen? Bied vanaf 75!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands portret van Piet Clement
Techniek Litho
Afmetingen 75.5 x 60.5 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Geschept Papier
Ingelijst Ingelijst
€ 75
Wim Schuhmacher - Litho:Ile de la Cité - 1947 kopen? Bied vanaf 60!
Wim Schuhmacher (1894-1986) Nederlands Litho:Ile de la Cité - 1947
Techniek Litho
Afmetingen 48 x 63 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
€ 60
Wim Schuhmacher - Litho: Corpus Christi met een dode meeuw - 1947 kopen? Bied vanaf 45!
Wim Schuhmacher (1894-1986) Nederlands Litho: Corpus Christi met een dode meeuw - 1947
Techniek Litho
Afmetingen 63 x 48 cm (h x b)
€ 45
Paul Citroen - Boszicht kopen? Bied vanaf 250!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands Boszicht
Techniek Penseel (Inkt)
Afmetingen 71.5 x 80 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
Ingelijst Ingelijst
€ 250
Paul Citroen - Landschappen kopen? Bied vanaf 300!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands Landschappen
Techniek Zeefdruk
Afmetingen 51 x 61 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
Ingelijst Ingelijst
€ 300
Techniek Zeefdruk
Afmetingen 51 x 61 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Papier
Ingelijst Ingelijst
€ 300
Hendrik Petrus Berlage - 3 boeken kopen? Bied vanaf 50!
Hendrik Petrus Berlage (1856-1934) Nederlands 3 boeken
Techniek Softcover
Afmetingen 24 x 17 cm (h x b)
€ 50
Paul Citroen - Grote gesigneerde litho - oplage 48/150 - portret van zijn dochter - ingelijst kopen? Bied vanaf 50!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands Grote gesigneerde litho - oplage 48/150 - portret van zijn dochter - ingelijst
Techniek Litho
Afmetingen 65 x 51 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Drager Geschept Papier
€ 50
Wim Schuhmacher - Ile de la Cité, litho kopen? Bied vanaf 30!
Wim Schuhmacher (1894-1986) Nederlands Ile de la Cité, litho
Techniek Litho
Afmetingen 63 x 48 cm (h x b)
€ 30
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Corona kopen? Bied vanaf 150!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Corona
Afmetingen 30 x 15 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 150
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Wandbord Kitty 2965/35 kopen? Bied vanaf 25!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Wandbord Kitty 2965/35
Afmetingen 35 x 35 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 25
Techniek Litho
Afmetingen 48 x 63 cm (h x b)
€ 50
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Rhodian kopen? Bied vanaf 40!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Rhodian
Afmetingen 38 x 13 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 40
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Gouda Decorative teller kopen? Bied vanaf 89!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Gouda Decoratieteller
Afmetingen 24 x 24 cm (h x b)
Gewicht 1 g
€ 89
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Kon. Plazuid Gouda Holland kopen? Bied vanaf 125!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Kon. Plazuid Gouda Holland
Afmetingen 21.5 x 21.5 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 125